Druga podroż dziennikarska
Druga podroż dziennikarska odbyła się w dniach 11 – 16 lutego 2013 roku. W podróży wzięło udział 17 uczniów i trzech nauczycieli z następujących szkół:
· Zespół Szkół Architektoniczno-Budowalanych i Licealnych w Warszawie,
· Zespół Szkół nr 3 w Lublinie,
· Zespół Szkół nr 5 w Lublinie.
Podróż dziennikarską, realizowaną metodą warsztatową, prowadziło dwóch trenerów. Jednym z nich była psycholog, która odpowiadała za proces grupowy oraz rozwój kreatywności uczestników podróży. Drugim trenerem była osoba, która na co dzień zajmuje się produkcją materiałów filmowych i reklamowych. Warsztat dotyczący obsługi kamer przeprowadził producent – operator. Opiekę organizacyjno-merytoryczną sprawował koordynator programu. Opieką nad grupą uczniów zajmowali się nauczyciele.
Tematyka drugiej podróży dziennikarskiej skoncentrowana była wokół tematu: „Przestrzeń miejska”. Młodzi starali się znaleźć odpowiedź na pytania o sposób gospodarowania przestrzenią miejską, zakres odpowiedzialności służb publicznych i administracji samorządowej za estetykę miasta; poszukiwali też odpowiedzi na pytanie o odpowiedzialność za chaos reklam w centrum Warszawy, a także o los ciekawych obiektów na terenie miasta. Uczestnicy podróży skoncentrowali swoje poszukiwania wokół trzech zasadniczych tematów: architektura i gospodarowanie tzw. domkami fińskimi, Warszawa z okresu PRL-u oraz reklama wizualna w mieście. Jednym z założeń podróży była realizacja filmu dotyczącego ww. tematyki.
Ramowy program przedstawiał się następująco:
1 dzień: rozpoczęcie, integracja, wprowadzenie w tematykę i zasady pracy;
2 i 3 dzień: zapoznanie uczestników z metodą pracy – „kolegium redakcyjne”; wybór „obiektów”, wprowadzenie w techniki pracy dziennikarskiej;
4 i 5 dzień: praca w terenie: realizacja wywiadów na terenie Warszawy, wieczorem: podsumowanie efektów przeprowadzonych wywiadów, wstępny montaż zebranych materiałów;
6 dzień: omówienie i wstępny montaż zebranych materiałów, ewaluacja, podsumowanie.
Program został tak ułożony, aby młodzież z jednej strony otrzymała podstawowe informacje ważne w pracy dziennikarskiej oraz poznała warsztat pracy dziennikarskiej, a z drugiej strony, by miała jak najwięcej możliwości uczenia się w praktyce poprzez samodzielne przygotowywanie i prowadzenie wywiadów.
Uczniowie mieli do dyspozycji profesjonalny sprzęt do realizacji materiału filmowego. Po zapoznaniu się z jego obsługą realizowali zaplanowane wcześniej wywiady. Młodzież została podzielona na trzy grupy. W każdej grupie był przynajmniej jeden opiekun, jeden lub dwóch operatorów kamer oraz osoby prowadzące wywiady. Podczas dwóch dni pracy „w terenie” młodzież zrealizowała wiele wywiadów m.in. z: redaktorem Polskiego Radia i Telewizji, Zastępcą Burmistrza Dzielnicy Śródmieście M. St. Warszawy, Głównym Specjalistą Stołecznego Biura Konserwatora Zabytków, Przedstawicielem Ambasady Finlandii w Warszawie, mieszkańcami domków fińskich, specjalistą w zakresie PRL-owskiej architektury stolicy. Ponadto uczestnicy podróży zrealizowali szereg wywiadów z przypadkowo spotkanymi ludźmi, których pytali o ich odbiór gospodarowania przestrzenią miejską.
Zgromadzony został materiał, który pozwoliłby na realizację kilkugodzinnego filmu. Zdecydowano jednak ostatecznie, że w efekcie podróży dziennikarskiej powstanie 26-minutowy filmy.
Po ostatecznym montażu filmu rozpoczęto ustalanie terminów spotkań promocyjnych, podczas których prezentowany będzie film stworzony przez uczniów w trakcie podróży dziennikarskiej oraz dyskusje na jego temat. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w dniu 25 marca 2013 r. w Lublinie. Wzięło w nim udział 57 osób – uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół nr 5 w Lublinie.
Spotkania podsumowujące II cykl realizacji zajęć z uczniami
Odbyły się trzy spotkania podsumowujące 2 cykl realizacji zajęć z uczniami.
Spotkanie w Warszawie odbyło się 6 grudnia 2012 r. w sali Warszawskiego Domu Technika NOT. Spotkanie podsumowujące w Lublinie odbyło się w dniu 11 grudnia 2012 roku. Sala została wynajęta w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego. Natomiast spotkanie podsumowujące w Łodzi odbyło się w dniu 18 grudnia 2012 roku. Sala została wynajęta w siedzibie Łódzkiego Domu Kultury.
Wszystkie trzy spotkania miały bardzo zbliżony program:
· przywitanie uczestników spotkania; prezentacja zaproszonych gości oraz szkół, nauczycieli i grup uczniowskich biorących udział w projekcie – przedstawiciel PFDiM,
· prezentacja Programu Edukacji Konsumenckiej i Obywatelskiej i jego rezultatów po 2. cyklu realizacji – przedstawiciel PFDiM,
· wystąpienia zaproszonych gości,
· prezentacja filmu „Euro okiem młodych” (film powstał w ramach podróży dziennikarskiej zorganizowanej w 1. cyklu realizacji PEKiO);
· wystąpienie nauczyciela realizującego program; podzielenie się informacjami dotyczącymi przebiegu zajęć,
· wystąpienie ucznia/uczniów uczestniczącego/uczestniczących w zajęciach PEKiO (uczniowie mówili o tym, co dla nich było największą wartością udziału w zajęciach)
· catering – kontynuacja dzielenia się wrażeniami na temat PEKiO podczas poczęstunku,
· wręczenie certyfikatów,
· część artystyczna.
Każdy z uczestników spotkań otrzymał materiały informacyjne dotyczące edukacji konsumenckiej oraz certyfikat. Certyfikaty otrzymali zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Zostały przygotowane także certyfikaty dla szkół uczestniczących w programie, które podczas spotkań odbierali dyrektorzy lub wicedyrektorzy szkół.