Finaliści programu w Europa Experience w Warszawie
W kwietniu, maju i czerwcu 2024 r. gościmy w Warszawie grupy młodzieży ze szkół, które wzięły udział w finale konkursu „Europa z naszej ulicy”. Uczniowie i uczennice mają okazję odwiedzić centrum „Europa Experience” i dowiedzieć więcej o działaniu Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego korzystając z szeregu interaktywnych pomocy. Stacje multimedialne wyjaśniają drogę do współpracy europejskiej, sposób pracy Parlamentu i tłumaczą, co robią posłowie, by stawić czoła obecnym wyzwaniom.
Uczestnicząc w grze fabularnej i wcielając się w role europosłów młodzież ma też okazję doświadczyć jak wypracowywany jest kompromis. W trakcie gry uczniowie mają za zadanie tworzyć sojusze, negocjować i zapoznawać się z różnymi opiniami. A to wszystko, by osiągnąć porozumienie, podobnie jak europejscy prawodawcy. Podczas dyskusji na bieżące tematy uczestnicy gry fabularnej dowiadują się, jak wygląda proces podejmowania decyzji na poziomie Unii Europejskiej. Poznają także wpływ takich decyzji na życie obywateli oraz sposoby działania demokracji europejskiej.
W programie wzięły udział grupy młodzieży z Sokółki, Zielonej Góry, Katowic, Łodzi, Kluczborka, Koźmina Wielkopolskiego, Łukowa, Szydłowca i Zduńskiej Woli.
Wizyty grup młodzieży w Warszawie organizowane są przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży we współpracy z Biurem Parlamentu Europejskiego w Polsce.
Zaproszenie do Europa Experience z okazji 20 rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej
Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży wraz z Biurem Parlamentu Europejskiego w Polsce zapraszają finalistów programu „Europa z naszej ulicy” do odwiedzenia „Europa Experience” w Warszawie, z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.
Młodzież zagra w grę fabularną wcielając się w rolę posłów do Parlamentu Europejskiego, skorzysta ze stacji multimedialnych oraz kina 360° z filmem o Europie. Uczniowie dowiedzą się, jak współpraca na szczeblu europejskim pomaga Europejczykom radzić sobie z aktualnymi problemami, jak funkcjonuje Unia Europejska i jak wpływa na życie codzienne.
Szkolenia dla nauczycieli
W marcu 2023 r. współpraca z Biurem Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu rozszerzona została o wspólne przygotowanie i realizację szkoleń dla nauczycieli w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii profrekwencyjnej, prowadzonej przed wyborami do Europarlamentu. Celem kampanii jest rozwój wiedzy i narzędzi do prowadzenia zajęć zwiększających świadomość obywatelską w państwie demokratycznym oraz rozwój aktowości obywatelskiej młodzieży.
Do końca listopada 2023 r. zaplanowanych zostało sześć warsztatów, których uczestnikami będzie kilkudziesięciu nauczycieli oraz osób pracujących z młodzieżą.
Edukacja młodzieży poprzez zabawę 26/27 października 2023
Podobne wydarzenie (Etyczna moda) miało miejsce 26 października 2023 r. w Warszawie, w przestrzeni edukacyjnej „Europe Experience”, prowadzonej przez Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce.
Uczniowie wskoczyli w buty przedstawicieli państw członkowskich UE i debatowali o etycznej modzie
Młodzież z Sokółki i Żyrardowa wzięła udział w grze symulacyjnej pt. „Etyczna moda”.
Jeszcze na wstępie wizyty w Biurze Parlamentu Europejskiego w Warszawie młodzież obejrzała interaktywną wystawę „Europa Experience”, która ma pomóc w poznaniu Europy, poinformować obywateli oraz zachęcić ich do zaangażowania w sprawy UE. Każdy mógł się wypowiedzieć i oddać swój głos w głosowaniu elektronicznym czy zrobić pamiątkowe zdjęcie pozostawiając je w przestrzeni wystawy.
Przy ulicy Jasnej, w Biurze Parlamentu Europejskiego, które przybliża Polakom ideę jedynego na świecie parlamentu, którego członkowie reprezentują interesy ponad 446 milionów obywateli 27 państw, przygotowano przestrzeń nawiązującą do sali obrad w parlamencie. Stanowiska oznaczone tabliczkami z nazwami państw, identyfikatory imienne, sala, gdzie przed wielkim ekranem, w półokręgach zasiedli przedstawiciele 27 państw Unii Europejskiej.
Każdy uczestnik reprezentował jedno z państw, znał jego stanowisko na dyskutowany temat i bronił swoich racji, negocjował z sojusznikami, bądź nakłaniał do zmiany poglądów tych, którzy mieli skrajnie inną koncepcję na rozwiązanie dyskutowanego problemu.
Tego dnia młodzież symulowała obrady nad uchwaleniem dwóch Dyrektyw UE na temat Etycznej mody.
Gra była skonstruowana wokół głośnego obecnie tematu: wyzysku w przemyśle odzieżowym, który zatrudnia na świecie około 60 mln osób, a 70 % to kobiety, zwykle pracujące za głodową pensję, ale także dzieci. W zglobalizowanym świecie sami często przyczyniamy się do tego wyzysku. Przemysł tekstylny powoduje też nieodwracalne szkody ekologiczne. Jedynym sposobem na naprawę tej sytuacji jest etyczna moda – fair fashion.
Uczniowie wskoczyli w buty przedstawicieli państw członkowskich UE i debatowali o etycznej modzie. Gra symulacyjna, w której uczestniczyła młodzież służyła aktywnemu uczeniu się i wyjściu poza tradycyjne sposoby przyswajania informacji. W interakcji z innymi graczami uczestnicy doświadczyli jak w praktyce działa złożony proces decyzyjny i jak trudne może być osiągnięcie porozumienia z grupami o diametralnie różnych interesach. Młodzi byli świetnie przygotowani, z pełnym zaangażowaniem wytaczali najtrafniejsze argumenty. Wszyscy przekonali się, jak interesy mogą ewoluować pod wpływem kontaktu z opiniami i pomysłami kolegów.
O ile dyskusje nad pierwszym artykułem mówiącym o wprowadzanych standardach socjalnych doprowadziły do wypracowania wspólnego wniosku, to posłowie nie doszli do porozumienia w sprawie wiążącego charakteru tych standardów. Niestety, nie udało się podjąć decyzji wg zasady większości kwalifikowanej a młodzież przekonała się, że negocjacje często są niełatwe i nie wszystkie cele da się osiągnąć.
Warto podkreślić wielkie zaangażowanie młodych ludzi, którzy przygotowując się do gry wykazali się odpowiedzialnością.
Doskonale poradzili sobie z pełnieniem funkcji Prezydencji w Radzie Europejskiej oraz ministrów reprezentujących europejskie państwa.
Następnego dnia 27 października w tej samej przestrzeni młodzież z Milanówka wzięła udział w fabularnej grze ukazującej negocjacje prowadzone przez cztery parlamentarne frakcje polityczne.
Gracze zostali podzieleni na fikcyjne grupy polityczne i wcielili się w rolę posłów. Następnie mieli za zadanie tworzyć sojusze, negocjować i zapoznawać się z różnymi opiniami. A to wszystko, by osiągnąć porozumienie, podobnie jak europejscy prawodawcy.
Podczas dyskusji na bieżące tematy uczestnicy gry dowadują się, jak wygląda proces podejmowania decyzji na poziomie Unii Europejskiej. Dowiadują się także, jak te decyzje wpływają na życie obywateli oraz jak działa demokracja europejska.
Tematy negocjacji zostałypodane przed przystąpieniem do gry i w trakcie gry młodzież wysłuchała grup lobbujących w celu powstania dylematu, czy głosować jak chce partia, czy głosować według własnego uznana, czy wygra interes Europejczyków, czy grup lobbujących.
Gra Etyczna moda we Wrocławiu i w Zielonej Górze
W dniu 1 czerwca 2023 r. w Zielonej Górze, a w dniu 2 czerwca 2023 r. we Wrocławiu została przeprowadzona gra symulacyjna ,,Etyczna moda". Wzięła w niej udział młodzież ucząca się w kilku dolnośląskich szkołach wraz z nauczycielami, a także przedstawiciele Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wśród uczestników znaleźli się finaliści i laureaci poprzednich edycji programu „Europa z naszej ulicy”.
Uczestnicy mieli szansę wcielenia się w członków Rady Unii Europejskiej podczas posiedzenia na temat etyczności przemysłu modowego. Symulacja, prowadzona w oparciu o scenariusz wypracowany w Biurze Informacyjnym Radu UE, realistycznie oddała przebieg obrad. Najpierw Komisja Europejska przedstawiła problem i propozycję działań do podjęcia, a następnie wypowiadali się przedstawiciele krajów członkowskich, mający za zadanie jak najlepiej reprezentować swoje narodowe interesy. Podczas zarządzonej przerwy członkowie Rady Europejskiej próbowali swoich zdolności dyplomatycznych, starając się przekonać przedstawicieli innych krajów do zawiązania współpracy. Dzięki temu, młodzież mogła przekonać się jak ważna jest sztuka kompromisów i patrzenia na problem z odmiennych perspektyw.
W trakcie obrad wprowadzono poprawki do głosowanych artykułów, tak by uwzględnić potrzeby wszystkich państw członkowskich. Głosowanie nad projektem wymagało osiągnięcia większości kwalifikowanej, co oznacza, że zagłosować za musi 55% państw członkowskich reprezentujących co najmniej 65% ludności całej Unii Europejskiej. Frakcji popierającej wprowadzenie reformy prawne udało się przekonać ponad połowę obecnych, więc spełnili pierwszy warunek. Ze względu jednak na wymaganie reprezentacji minimum 65% UE, które nie zostało osiągnięte, projekt musiał wrócić do Komisji w celu jego dopracowania. Wynik obrad bardzo dobrze zobrazował przed jak trudnym zadaniem notorycznie stają członkowie Rady Unii Europejskiej, starając się pogodzić interesy krajów z całej Europy.
Realizacja wydarzenia była możliwa dzięki współpracy różnych instytucji i organizacji: Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, Zespołu Szkół im. Unii Europejskiej we Zielonej Górze, Zakładu Europejskich Procesów Politycznych Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Biura Informacyjnego Rady Europejskiej.
Udział w grze pozwolił uczestnikom poznać i zrozumieć sposób funkcjonowania Rady UE, a przede wszystkim umożliwił naukę sztuki porozumienia i wypracowywania kompromisu w gronie osób, które często różnią oczekiwania.
Wyjazd laureatów konkursu do Brukseli
W dniach od 21 do 24 maja br. odbyła się wizyta zwycięskich grup młodzieży w Brukseli. Młodzież uczestnicząca w programie miała okazję do odwiedzenia Brukseli i uczestniczenia w różnorodnych działaniach.
Podczas pobytu w tym europejskim mieście poznali instytucie Unii Europejskiej poprzez warsztaty, spotkania z przedstawicielami instytucji europejskich oraz dyskusje na temat polityki Unii Europejskiej.
Dodatkowo mieli szansę na zwiedzenie ciekawych miejsc, poznanie kultury belgijskiej oraz wzbogacenie się o doświadczenia współpracy pomiędzy krajami.
Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży wraz z Biurem Parlamentu Europejskiego zaprasza młodzież z Wrocławia do udziału w grze negocjacyjnej "Etyczna moda"
Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży we współpracy z Biurem Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, zaprasza grupy uczniów z Wrocławskich szkół do udziału w wyjątkowym wydarzeniu, jakim będzie gra negocjacyjna „Etyczna moda”.
2 czerwca 2023r. w Biurze Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu (ul. Widok 10), w godz. 10.00- 13.00 odbędzie się gra negocjacyjna "Etyczna moda", którą poprowadzi Leszek Jarosz, pracujący na co dzień w Radzie Europejskiej w Brukseli oraz wykładowcy Uniwersytetu Wrocławskiego m.in. dr Paula Wiśniewska.
W wydarzeniu może wziąć udział od 30 do 50 uczniów, którzy wcielą się w role ministrów 27 państw UE. Każdy z ministrów będzie miał za zadanie wynegocjować korzystne dla swojego kraju rozstrzygnięcia. Uczestnicy gry będą uczyli się sztuki wypracowywania kompromisu, poznają różne kraje europejskie, a przy okazji zapoznają się z procedurą legislacyjną UE.
Serdecznie Państwa zapraszam do zgłaszania dwuosobowych zespołów (może być kilak z jednej szkoły), których przygotujemy do udziału, podsyłając szczegółowe informacje.
Zgłoszenia do udziału w wydarzeniu zbieramy do 16 maja (wtorek). Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, pragniemy poinformować że o udziale w grze decyduje kolejność zgłoszeń.
Mamy nadzieję na wspólną naukę i grę z Państwem.
Zgłoszenia uczestników prosimy kierować na adres: s.piwowarczyk@pcyf.org.pl
Poznaliśmy czworo leureatów 5 edycji programu "Europa z naszej ulicy"
W dniu 15 marca br. w Warszawie odbyłsię finał projektu "Europa z naszej ulicy".
Do Warszawy przyjechali uczestnicy wszystkich 10 finałowych grup z całej Polski, w celu zaprezentowania swoich projektów.
Zgodnie z oceną jurorów Laureatami zostały cztery grupy młodzieżowe, autorzy poniższych projektów:
Elektryczne Lubuskie. Jak to z prądem w Europie było? z Zielonej Góry;
Mecyje bobowskie z Bobowej;
Europejska Sztafeta Młodych w Małogoszczu z Małogoszcza;
Co świszczy między lnaem a czerwoną cegłą? z Żyrardowa.
Serdecznie gratulujemy zarówno Laureatom, jak i wszystkim Państwu, Finalistom Konkursu.
Młodzież, z wyróżnionych grup wraz z nauczycielem, serdecznie zapraszamy do udziału w wizycie w Brukseli.
Wyłoniliśmy dziesięć finałowych projektów
Tegoroczny nabór projektów podczas piątej edycji konkursu Europa z naszej ulicy zakończył się ogromnym sukcesem. Do 27 stycznia 2023 r. wpłynęły 142 zgłoszenia z całej Polski. Spośród nich wyłonionych zostało dziesięciu finalistów najlepszych, którzy już 15 marca 2023 r. zaprezentują się podczas finału w Warszawie. Nagrodą dla laureatów jest wyjazd do Brukseli.
Wszystkim tym którzy poświęcili czas i przygotowali swoje zgłoszenia projektowe, chcemy serdecznie podziękować i już dziś zachęcić do myślenia o projektach do następnej edycji konkursu.
Poniżej prezentujemy finalistów:
Wrocław zawsze solidarny - Wrocław
Hanza - Braterstwo kupców Europy Północnej protoplastą Unii Europejskiej - Toruń
Elektryczne Lubuskie - Jak to z prądem w Europie było? - Zielona Góra
Unia w Łodzi - Łódź w Unii, czyli wpływ unii europejskiej na miasto Łódź - Łódź
Mecyje bobowskie - Bobowa
Co świszczy między lnem a czerwoną cegłą - Żyrardów
Pro publico bono - dzięki Europie tworzymy lepsze grono! - Milanówek
Przemyśl kopalnia wielonarodowości - Przemyśl
#CoDlaMnieZnaczyUE - Sokółka
Europejska Sztafeta Młodych – Małogoszcz
Wszystkim grupom, których projekty zostały wybrane do realizacji gratulujemy i życzymy wytrwałości i dużo satysfakcji z realizacji.
Program ma na celu:
- odkrywanie przez młodzież wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego i społecznego,
- rozwój postawy życzliwości, otwartości i lepszego rozumienia innych narodowości,
- edukowanie o Unii Europejskiej,
- rozwój kompetencji społecznych młodzieży.
Program adresowany jest do zespołów młodzieży ze szkół ponadpodstawowych (od 4 do 6 osób) z całej Polski.